Z czego zbudowana jest opona samochodowa?

Zbliża się sezon wymiany opon z letnich na zimowe.

Z czego zbudowana jest opona?

Przy tej okazji pewnie wielu z Was zastanawia się z czego tak naprawdę zbudowana jest opona?

Zobaczmy zatem z jakich składników zbudowana jest opona:

Opona w liczbach:

  • kauczuk (naturalny i syntetyczny) — 41%,
  • wypełniacze (sadza, krzemionka, węgiel, kreda…) — 30%,
  • materiały wzmacniające (stal, poliester, sztuczny jedwab, nylon) — 15%,
  • plastyfikatory (oleje i żywice)¹ — 6%,
  • substancje chemiczne do wulkanizacji (siarka, tlenek cynku…) — 6%,
  • środki przeciwdziałające starzeniu i inne substancje chemiczne — 2%.

Używanie przez producentów ogumienia różnych mieszanek materiałów, naturalnie powoduje, że opony mają odmienne właściwości. Liczy się precyzyjny dobór składników mieszanki.

Każdy producent próbuje znaleźć w przypadku mieszanki wymienionych powyżej składników, najbardziej optymalne rozwiązanie dla swojej opony.

Wielu się to udaje, szczególnie w oponach segmentu premium (do tych producentów należy m.in Yokohama, Michelin czy Goodyear)

Kupując porządne opony nie musisz iść na kompromis i rezygnować z pewnych osiągów. https://oponymajamoc.pl/porzadne-opony/

Jakie osiągi opon mają dla Ciebie znaczenie?

Jakie osiągi opon są dla Ciebie ważne?

Dla jednych będzie to zachowanie opony na mokrej nawierzchni, dla drugich jej przebieg. Będą tez tacy, którzy stawiają na tzw. przyjemność z jazdy i dobry feeling, to bardzo subiektywne odczucia.

Tanie produkty sprowadzane z Chin, często mają problem z powtarzalnością produkcji i każda partia towaru może być inna. Oczywiście robią oni coraz lepsze produkty, jednak daleko im do ogumienia od światowych koncernów.

Sporo doświadczeń w skonstruowaniu najbardziej idealnej opony mają Ci z producentów, którzy próbują swoich sił w motorsporcie. Bez wątpienia jedną z takich marek jest japońska Yokohama https://www.yokohama.eu/pl/opony/opony-do-samochodow-osobowych/zima/

Liczne sukcesy w mistrzostwach pozwalają na zebranie doświadczeń i wykorzystanie tychże w cywilnych gumach do naszych czterech kółek.

Warto brać to pod uwagę podczas wyboru.

Jeśli już wybrałeś odpowiednie dla siebie opony pamiętaj o ich prawidłowym użytkowaniu – tutaj znajdziesz porady jak to robić by cieszyć się jak najdłużej bezpieczną i bezproblemową jazdą https://milionopon.pl/2022/08/zabojcy-opon-czyli-jak-dbac-o-opony/

Życzymy tylko dobrych wyborów.

Leave a Comment

Scroll to Top