Po co wymieniać wentyle podczas wymiany opon?

pile, tires, rubber

Po co wymieniać wentyle podczas wymiany opon?

Dziś czekałem na wizytę najbliższych.

Niestety ich przyjazd został opóźniony przez ubytek ciśnienia w oponie.

Życie pisze różne historie i nie przypuszczałem, że mimo tego, że od 20 lat siedzę w tym biznesie, kapeć w oponie dotyczy też mnie i moich najbliższych, którzy muszą zawsze słuchać moich opinii na tematy związane z oponami.

Niestety, jak się okazało, wulkanizator założył nowe opony zimowe, ale zapomniał o wymianie wentyli na nowe.

Brzmi znajomo? Niestety nie jest to odosobniony przypadek. Warto zatem poprosić o sprawdzenie i wymianę wentyli podczas sezonowej wymiany opon w warsztacie wulkanizacyjnym.

Na szczęście koszt wymiany dwóch wentyli w przednich kołach (drugi został wymieniony profilaktycznie) był na rozsądnym poziomie 60 zł czyli po jedyne trzy dychy za sztukę.

Koła zostały dokręcone kluczem dynamometrycznym ( szacunek dla mechanika od kierowcy samochodu), co niestety nie jest regułą.

Cała usługa przebiegła szybko i sprawnie, a Pan obsługujący usługę, zaprosił osoby podróżujące samochodem do poczekalni.

Serwis znajduje się w Skawinie przy stacji BP. Przy okazji pozdrawiam serdecznie i polecam profesjonalne podejście do klienta.

Właściciel samochodu🚗 miał jednak sporo szczęścia, gdyż podczas jazdy poczuł ściąganie i natychmiast zjechał na pobocze. Nagrodą jest brak uszkodzeń na oponie, w której stwierdzono ubytek ciśnienia. Winny był stary, nieszczelny wentyl za 5 zł.

Zatem zastanówmy się czy warto wymieniać wentyle?

Zdecydowanie tak. To pytanie, które wraca ciągle, więc poświęcę wymianie wentylom kilka zdań .  

Po co w ogóle wymieniać wentyle?🚗

1. Oszczędność

Sprawdź wentyle po to aby uniknąć dodatkowych kosztów np. zniszczenia opony, chodzi tutaj o szczelność wentyla, guma się starzeje.  

2. Bezpieczeństwo

Szybka wymiana zaworu za jedyne 5 zł/szt. i serwisant, uratuje Cię od niepotrzebnych wydatków i stresu z potencjalnym kapciem- dodam, że w tym samochodzie nie ma czujnikówTPMS. Koszt wymiany 4 wentyli to naprawdę niewiele w porównaniu do kosztu zakupionych opon

3. TPMS – Jeśli Twój samochód jest wyposażony w bezpośredni układ kontroli ciśnienia TPMS (czyli posiada czujniki), też ma elementy gumowe w zaworze. Warto zwrócić na to uwagę przy sezonowej wymianie opon i koniecznie zapytaj o to  swojego mechanika. Ale jeśli Twój pojazd ma standardowe wentyle, pamiętaj, że je też należy wymieniać. Starzeją się i mogą się zepsuć.

Podczas sezonowej wymiany opon, serwis powinien zwrócić uwagę na ewentualne uszkodzenia opon i koniecznie wymienić wentyle lub zastosować dedykowane zestawy naprawcze do czujników TPMS.   Guma w wentylu podlega  naturalnemu starzeniu więc za około 5 zł/szt. naprawdę nie warto ryzykować utraty ciśnienia i zniszczenia opony za kilkaset złotych.

Kiedy zatem zmieniać wentyle?

Stara szkoła wulkanizatorów, mówi o wymianie raz do roku oraz zawsze przy wymianie starych opon na nowe, praktyka pokazuje, że różnie z tym bywa. Dużo zależy od standardu obsługi i wiedzy technicznej w danym serwisie.

Zawsze wymieniajmy je, gdy zakładamy nowe opony, bo to oznacza, że stare miały już kilka lat i mogą ulec awarii.

A co jeśli Twój samochód nie posiada żadnego systemu kontroli ciśnienia? W takich przypadkach 5 zł/szt. może uratować nasz portfel a nawet życie.

Jak programować czujniki TPMS?

Zapytaj o to w swoim serwisie, lepiej zostawić to specjalistom, i nie wierzyć w przypadkowe opinie znalezione w internecie. W końcu od tago zależy nasze bezpieczeństwo i porftel.

Aby zaprogramować czujniki w danym modelu pojazdu, potrzebne jest specjalne urządzenie, programator TPMS. Lepsze urządzenia sprawdzą też, czy bateria w Twoim kluczyku jest jeszcze sprawna.  

Na grafice usterka za 5 zł która mogła spowodować straty w wysokości kilkuset , a w skrajnych przypadkach, nawet kilku tysięcy złotych , gdyby doszło do wypadku przez nagłą utratę ciśnienia w ogumieniu.

Leave a Comment

Scroll to Top