O czym informuje nas unijna etykieta na oponie?

 O czym informuje nas etykieta na oponie?

Kupowałeś kiedyś lodówkę lub pralkę❓ Na co zwracałeś uwagę❓. Domyślam się, że na kolorową etykietę mówiącą o energooszczędności. przyczepn.

Na oponach też jest podobnie. Tutaj unijna etykieta tzw. labelling została stworzona z myślą o obiektywnej informacji o istotnych dla Ciebie pewnych cechach każdej opony.

I tak , mamy dziś podane na naklejce i ocenione 3 elementy:

  1. opory toczenia✅
  2. hamowanie
  3. głośność zewnętrzna

W maju 2020 r. Nokian Tyres został pierwszym producentem opon, który uzyskał oficjalne zatwierdzenie swoich celów popartych naukowo w zakresie redukcji emisji CO2. Nasz zespół nie szczędzi starań, by osiągnąć te cele i nieustannie się doskonalić pod względem zrównoważonego rozwoju — mówi Jukka Moisio, prezes i dyrektor generalny Nokian Tyres. W ciągu sześciu lat firma zmniejszyła emisje CO2 związane z produkcją o 44 proc. Opór toczenia opon Nokian Tyres spadł średnio o 8 proc., co przekłada się na eliminację spalin z 65 tysięcy samochodów rocznie. Wow to jest cyfra✅

Bez względu na to, na którą oponę postawisz, wszystkie są przetestowane i posiadają stosowne etykiety.

Każda z nich musi posiadać do każdego rozmiaru w ofercie etykietowanie. Te informacje w postaci naklejki bądź umieszczone w naszym katalogu (tutaj link) pojawiły się z myślą użytkowniku, aby ten mógł dokonać obiektywnej oceny opony i postawić na produkt, który spełnia jego oczekiwania. To oczywiście nie są wszystkie cechy opony. W lipcu 2021 pojawi się nowa, zaktualizowana przez ustawodawcę czyli Parlament UE – będzie zawierała elementy dotyczące opon zimowych.

Z etykiety dowiemy się o trzech parametrach charakteryzujących dany bieżnik:

  • ·    jak szybko opona hamuje opony na mokrej nawierzchni,
  • ·    jakie ma opory toczenia – ma to wpływ na poziom zużycia paliwa i emisji CO2
  • ·    trzeci parametr to ten na którym widzimy poziom hałasu generowany przez oponę. !Uwaga! ten parametr jest mierzony na zewnątrz  jadącego pojazdu
Nowe etykiety pojawią się na rynku już w tym roku a mianowicie w lipcu 2021. Będą zawierać dodatkowe elementy oznaczające oponę do jazdy w zimie.
 

 

Leave a Comment

Scroll to Top