Oznaczenia na oponach – jak je czytać?

Jakie oznaczenia widnieją na oponach samochodowych?

Oznaczenia opon, jest ich sporo, część z nich możemy sami odczytać z opony, skupmy się na najważniejszych z nich.

Na boku opony zamontowanej na samochodzie opony, możesz odczytać nie tylko jej rozmiar, ale także inne parametry.

 

Najważniejszy jednak jest ciąg cyfr i liter, który mówi nam o podstawowych parametrach opony. Zawiera on rozmiar, indeks nośności i indeks prędkości opony.

 

Przykład takiego opisu to rozmiar i indeksy maksymalnej nośności i prędkości takiej opony to: 225/45 R 17 94 Y

 

1. Pierwsza liczba to szerokość napompowanej opony na obręczy, czyli 225 mm,  często jednak sam bieżnik jest węższy, to nic złego.

2. Druga wartość to profil opony. Mówi nam o tym jak wysoka jest opona na boku. W tym przypadku    jest to iloraz wysokości (profilu) do szerokości czyli  45% z 225 mm daje nam to 101.25 mm. wysokości boku. 

3. R- opona radialna, kiedyś występowały też diagonalne w oponach osobowych

 

4. 17 cali -wielkość obręczy stalowej lub aluminiowej na którą zakładamy oponę

5. Y – speed index SI, mówi on nam o tym, z jaką maksymalną prędkością możemy poruszać się samochodem na zamontowanych oponach z danym indeksem.  

Tu może spójrzmy na kolejny przykład i rozmiar opony. Jest ona bardzo popularna.

Opona 16 calowa, w rozmiarze 205/55 R16 i indeksach 91 V, gdzie cyfra 91 to indeks nośności opony, a literka V oznacza max. indeks prędkości, w tym przypadku to „V” więc prędkość maksymalna tej opony wynosi 240 km/h. Co za tym idzie indeksy nie powinny być niższe , niż maksymalna prędkość modelu samochodu.

Warto to uwzględnić przed decyzją o zakupie opony do pojazdu, aby potem uniknąć rozczarowania.

To jedno z podstawowych oznaczeń, mające wpływ na charakterystykę jazdy, gdzie oprócz rozmiaru opony decyduje o bezpieczeństwie użytkowania pojazdu i jego zachowaniu się na drodze. 

W branży mówi się też, że w tym indeksie prędkości, zawierają się takie parametry pojazdu jak moc i moment obrotowy i muszę przyznać, że jest w tym sporo prawdy, bo czym wyższy indeks prędkości ty twardsza opona i mniej się odkształca podczas szybkiej jazdy. Pozwala to na wykorzystanie potencjału samochodu, ale także sprawdzenie umiejętności za kierownicą (oczywiście na torze
Szerokości!!!
 

 

 
 
 

Leave a Comment

Scroll to Top