Wyważanie kół, czy to konieczne?

Tak to niezbędna czynność, nawet gdy masz drugi komplet kół

Jakie zatem urządzenia służą do wymiany i wyważenia opon? Odpowiedź jest prosta – montażownica do opon i wyważarka do kół

Za pomocą takich urządzeń opony są montowane i wyważane oczywiście na felgach, potem trafiają na Twój samochód?

Wulkanizator musi zastanowić się , jak wybrać odpowiednią montażownicę do opon lub wyważarkę do kół?

Na rynku wybór jest dosyć spory, wulkanizator musi określić dokładnie swoje wymagania no i budżet. Przy wyborze wariantu monterki, serwisanci biorą m.in stół normalny czy uchwyt centralny, konik standardowy czy system bez łyżkowy itp. Moę wybrać produkt tani lub sprawdzony, warto przy tym zapytać o opinię kolegów na forach branżowych.

Pytań jest wiele. Dlatego dziś na tapecie przyjrzymy się ofercie popularnych produktów z Firmy Świstowski Sp. z o.o. https://swistowski.pl/pl/

Jest ona przedstawicielem na Polskę dwóch włoskich marek, wiodących w produkcji sprzętu wulkanizacyjnego: TECO oraz CEMB.

Włosi mocno specjalizują się w produkcji urządzeń do warsztatów wulkanizacyjnych i serwisów opon.

Firma TECO przoduje w montażownicach do opon i do kół samochodowych, szczególnie tych przeznaczonych do kół trudnych w obsłudze. Na rynku znana jest linia TOP o charakterystycznych, żółtych elementach, wyposażona w standardzie w ramię pomocnicze. Stopka bez łyżkowa tych montażownic do opon, zdecydowanie ułatwia obsługę kół, jednocześnie nie stwarzając zagrożenia uszkodzeniem felgi lub opony, podczas tej czynności. Z tej linii najlepiej sprzedaje się model Teco 36 TOP, z podwójną prędkością obrotów stołu roboczego.

Warto również zwrócić uwagę na odbijak, którego możliwości ustawienia gwarantują prawidłową pozycję, niezależnie od rozmiarów koła. 

Inną godną uwagi montażownicą do opon z tej linii, jest Teco 480 TOP, której zasięg to od 10” aż do 27”. Szczególną cechą charakteryzującą to urządzenie jest ramię odchylane na bok, znacznie zmniejszające jej obszar roboczy, co często jest bardzo istotne przy planowaniu przestrzeni w warsztacie.

CEMB to potentat w produkcji wyważarek do kół samochodów osobowych. Ciekawym rozwiązaniem jest CEMB ER10PRO, najmniejsza na rynku wyważarka, posiadająca w hamulec elektromagnetyczny, blokujesz tym pozycję koła w miejscu aplikacji ciężarka. Urządzenie wyposażone jest również w wirtualny sonar,  który umożliwia oszacowanie szerokości felgi bez zastosowania prawdziwego sonaru. Po umiejscowieniu płaszczyzny pierwszej korekcji przez miernik automatyczny, wirtualny sonar oblicza położenie płaszczyzny zewnętrznej, na podstawie wartości wyliczonej nie wywagi oraz tolerancji skalkulowanej w trybie tzw. AutoAdaptacji.

Jeśli chodzi o wyższą półkę, możemy zaproponować CEMB ER85SE – piękny model z ekranem dotykowym i pomiarem centryczności koła. Automatyczny miernik pobiera wartość odległości oraz średnicy koła (aż do 28”), zaś sonar LA, automatycznie mierzy szerokość koła. Koło jest zablokowane w celu aplikacji ciężarka poprzez hamulec elektromagnetyczny, podświetlenie lampką LED obszaru roboczego oraz laser wskazujący dokładną pozycję aplikacji, gwarantują łatwe i ekstremalnie szybkie wyważenie koła.

Wkrótce przyjrzymy się ofercie kolejnego dystrybutora urządzeń.

Podobał Ci się artykuł, to zostaw komentarz.

Wejdź też na nasz fanpage na Facebook https://www.facebook.com/milionopon

Leave a Comment

Scroll to Top