Kiedy wymienić opony na letnie?

Ponad 80% kierowców w Polsce wymienia sezonowo opony.

W zależności od sezonu letniego lub zimowego zakładamy do użytkowanego samochodu stosowne opony.

W tym przypadku przyjrzymy się sezonowej wymianie opon zimowych na opony letnie.

Kiedy najlepiej wymienić opony?

Wymiana opon powinna nastąpić wtedy, gdy słońce zaczyna mocniej świecić, nie ma już przymrozków i robi się cieplej. Średnie temperatury oscylują powyżej 10 st. Możemy umówić się już wtedy do serwisu na wymianę opon. Unikniemy tym sposobem stania w kolejkach.

Klimat mocno się zmienił na przestrzeni  ostatnich lat, dlatego wymiany opon rozpoczynają się w marcu lub kwietniu.

Często bywa tak, że przed serwisami ustawiają się kolejki. W wyższej temperaturze mieszanka opony zimowej staje się zbyt elastyczna i mamy do czynienia ze zjawiskiem „pływania” pojazdu. Wydłuża się też droga hamowania.

Aby nasza podróż była bezpieczna wyposażamy nasze cztery kółka w dobre opony letnie.

Jeśli chcesz kupić opony, warto pomyśleć o zakupie wcześniej, już w lutym, marcu. Zazwyczaj na magazynach są wtedy dostępne najnowsze propozycje na sezon letni 2021. W Polsce jest dostępnych około 100 marek opon, więc jest w czym wybierać.

Producenci wychodząc naprzeciw naszym oczekiwaniom, ale też w celu ochrony naszego środowiska, produkują coraz lepsze opony letnie. Zmienia się w nich głównie skład mieszanki, zupełnie odmienny od tego który spotykamy w oponach zimowych. Upychają do opony najnowsze technologie, które poprawiają przyczepność i zapewniają trwałość osiągów podczas całego życia opony.

Ale nie tylko. Inna jest też konstrukcja rzeźby bieżnika (w zimowych często występuje kierunkowa, w letnich natomiast asymetryczna), letnia jest zazwyczaj mniej ponacinana niż w zimowych.

Mieszanka użyta do produkcji, musi spełniać wymagania dotyczące etykiety z której czerpiemy podstawowe informację o cechach opony. Mam tu na myśli:

  • Oszczędność paliwa – emisja CO2
  • Hamowanie na mokrej nawierzchni
  • Hałas generowany przez opony  – hałas na zewnątrz pojazdu

W tym roku pojawi się najnowsza etykieta na opony.

W letnich oponach, głębokość bieżnika jest często niższa (6-8mm), niż w ich odpowiedniku czyli oponach zimowych (8-10mm). Ta cecha ma wpływ na przyczepność czoła bieżnika w trudnych warunkach jazdy.

Droga hamowania samochodu na oponach zimowych latem ze 100 km/h do całkowitego zatrzymania auta, może być nawet o 16 m dłuższa niż na oponach letnich! To aż cztery długości samochodu! Warto o tym pamiętać podczas wyboru.

Jeżdżąc na co dzień samochodem nie zastanawiamy się nad tym zbyt mocno, tymczasem opony są bardzo ważnym elementem mającym wpływ na nasze bezpieczeństwo.

Mają sporo pracy, nie tylko podczas słonecznego dnia lecz także wtedy gdy za oknem pada deszcz.

Muszą być wtedy na tyle przyczepne aby zagwarantować Ci bezpieczną i efektywną podróż.

Jeśli szukasz wulkanizatora i serwisu do obsługi, najprościej wpisać do wyszukiwarki, wymiana opon Kraków lub wymiana opon Wrocław lub wymiana opon Warszawa itd.

Szerokiej drogi!

Leave a Comment

Scroll to Top