Jakie opony wybierają Polacy?

Trwa sezon wymiany opon. Większość kierowców już ma zmienione ogumienie, ale są też tacy, którzy stoją właśnie przed wyborem odpowiedniej opony.

Ostatnio w audycji na antenie Motoradio24.pl, poświęciliśmy temu zagadnieniu sporo czasu. Redaktor Mirek pytał mnie jakie opony będą najlepszym rozwiązaniem?

Podczas wyboru kierowca musi podjąć najpierw decyzje czy stawia na opony „uniwersalne” czyli całoroczne, czy też decyduje się na wymianę opon bardziej dostosowanych do aury czyli sezonowych i tu mamy do wyboru ogumienie letnie i zimowe.

Cieszy wiadomość, że rezygnujemy z opon używanych wiedząc, że ich zakup może wiązać się z ryzykiem. Jeszcze 5 lat temu na opony z drugiej ręki decydowało się 3 na 10 Polaków, dziś jest już to tylko co dziesiąty z nas.

Opony mają bardzo duży wpływ na bezpieczeństwo jazdy więc zdecydowanie warto poświęcić trochę cennego czasu, aby wybrać takie, które będą dla nas najbardziej odpowiednie.

Co to oznacza?

Odpowiednie czyli dostosowane zarówno do naszych potrzeb, stylu jazdy jak i typu naszego samochodu.

Co wpływa na nasze decyzje zakupowe?

  • Najczęściej czynnikiem wpływającym na decyzje jest zasobność naszego portfela
  • Dla 34,7% polskich kierowców ważna jest marka i model opony,
  • 25,3% przy zakupie kieruje się przede wszystkim parametrami opony (np. oporem toczenia, głośnością),
  • Co piąty ankietowany sugeruje się datą produkcji.
  • Dla co piątej osoby ważne są też rekomendacje – 22,3% badanych, zanim kupi nowe opony, bierze pod uwagę opinie i oceny innych kierowców,
  • 22% korzysta z pomocy sprzedawcy,
  • 18,4% kieruje się rankingami, testami i opiniami ekspertów.
  • Najtrudniejsze zadania jest przed tym kierowcą, który analizuje wszystkie powyższe parametry. W tej grupie jest 13,8% respondentów i na tej podstawie wybiera najlepsze opony dla siebie .

Wielu z nas sugeruje się ceną, ale to nie oznacza, że na rynku sprzedają się tylko opony klasy ekonomicznej. Bo jak pokazują dane mamy do wyboru również opony Medium i te najlepsze czyli Premium.

Klasa opon Premium, do której należy m.in Yokohama w ostatnim roku wyraźnie zyskała i stanowi już ponad 31% polskiego rynku. Szczególnie budujące jest to, że klienci i kierowcy coraz częściej doceniają wartość i bezpieczeństwo opon klasy Premium.

Co ciekawe zmalał nieco udział w sprzedaży w segmencie opon Medium.

Jakie więc opony wybierzesz, całoroczne czy zimowe?

Źródło: Oponeo

Leave a Comment

Scroll to Top