Ekologiczne opony Yokohamy w Pikes Peak

Yokohama będzie dostarczać opony do 18 samochodów* startujących we wszystkich 6 kategoriach setnego wyścigu Pikes Peak International Hill Climb, który odbędzie się 26 czerwca w Kolorado, USA. Będzie wśród nich pierwsza dostawa ulicznych opon sportowych ADVAN A052 wykonanych z ekologicznych materiałów. Yokohama oczekuje zwycięstwa w każdej z poszczególnych kategorii, a także odzyskania mistrzostwa wszystkich kategorii zdobytego w 2020 roku.

źrodło: https://www.yokohama.eu/pl/


Opony ADVAN A052 wykonane z ekologicznych materiałów zostaną użyte w aucie Tesla Model S Plaid Electric Performance/NRS (model 2022), pilotowanym przez Blake’a Fullera, który rywalizuje w „Exhibition Division”. Mają one wysoką zawartość materiałów z recyklingu.

Kauczuk butadienowy pozyskiwany z ropy naftowej, stosowany w ścianie bocznej tej części opony, która najbardziej zmienia kształt podczas jazdy, został w nich zastąpiony kauczukiem butadienowym pochodzącym z biomasy. Sprawdzenie opon w trudnych warunkach pokonywania wzniesień jest ważne dla rozwoju technologii produkcji zmniejszających obciążenie środowiska. Firma przyspiesza prace nad bardziej ekologicznymi oponami i oczekuje, że w nadchodzących latach będzie dostarczać ich coraz więcej na potrzeby wyścigu Pikes Peak International Hill Climb.


Yokohama dostarczy również inne modele opon wiodącym kierowcom, w tym mistrzowi „Exhibition Division” z 2021 r., Randy’emu Pobstowi, który będzie jeździł Teslą Model S Plaid z 2021 r., oraz Clint’owi Vahsholtzowi – King of the Mountain 2020, do użytku w jego Aston Martinie V12 Vantage GT3, który rywalizuje w „Open Division”. Ponadto Yokohama jest jedynym dostawcą opon dla pojazdów Porsche Cayman GT4 Clubsport startujących w Porsche Pikes Peak Trophy by Yokohama. Piąty rok z rzędu będą to opony ADVAN A052.


Pikes Peak International Hill Climb to zawody wspinaczkowe o znakomitej historii sięgającej 1916 roku. Znane są również jako „Wyścig do chmur”, ponieważ ich trasa zaczyna się na wysokości 2862 metrów i obejmuje około 20 kilometrów z metą na wysokości 4300 metrów. Samochody jeżdżące na oponach Yokohamy zdobyły dwa mistrzostwa kategorii w 2021 roku i mistrzostwa ogólne Pikes Peak w 2020 roku.
Yokohama tworzy nowe opony o wysokich osiągach i najwyższej jakości korzystając z doświadczeń zgromadzonych dzięki uczestnictwu w sportach motorowych. Teraz włączy w to inicjatywy ESG realizowane w ramach koncepcji „Troska o przyszłość”.

Jednym z celów japońskiego producenta w zakresie zrównoważonego rozwoju jest zwiększenie udziału materiałów odnawialnych i pochodzących z recyklingu do ponad 30% we wszystkich wykorzystywanych materiałach do 2030 roku. Już od 2023 roku Yokohama będzie zaopatrywać w ekologiczne opony wyścigowe japońskie Mistrzostwa SUPER FORMULA.

*Stan na dzień 12 maja 2022 r. Liczba samochodów może wzrosnąć.

Leave a Comment

Scroll to Top