Samochody elektryczne – dopłaty do zakupu w 2021.

Pierwsze pomysły na rozruszanie rynku samochodów elektrycznych były już w 2019 roku. Wtedy sytuacja wyglądała tak https://milionopon.pl/wp-admin/post.php?post=98&action=edit

Aktualnie na lipiec 2021, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchomił program „Mój elektryk”.

Osoby i firmy, które zdecydują się na zakup samochodu z napędem elektrycznym lub wodorowym mogą otrzymać dopłaty. Budżet programu sięga 500 mln zł, z czego 100 mln zł trafi na dopłaty dla osób fizycznych.

Osoba fizyczna może liczyć może otrzymać dotację w wysokości 18 750 zł, a maksymalna cena pojazdu nie może przekroczyć 225 tyś zł, jeszcze rok temu było to 125 tyś zł

To oznacza, że do dopłaty kwalifikuje się ponad 40 modeli samochodów.

milionopon i kawa

Zaparz kawę i zobacz jakiej wysokości dopłaty resort przygotował dla osób fizycznych?

Karta dużej rodziny

Na większą dotację będą mogły liczyć osoby z Kartą Dużej Rodziny. Dla nich przewidziano aż 27 tys. zł dopłaty, bez limitu ceny elektrycznego samochodu.

Pytanie tylko, czy przeciętna rodzina posiada budżet na zakup samochodu i jeśli ma uzbieraną taką kwotę, to który elektryk zmieści 5 osobową rodzinę z bagażami – mamy przecież wakacje.

Pisząc ten wpis obserwuję jak sąsiedzi właśnie sposobią się do wyjazdu rodzinnego, pojawił się już box na dachu samochodu – pies jednak pozostanie tym razem w hotelu. Dodam tylko , że samochód to duży i pojemny van i pięcioosobowa rodzina z pewnością się tu zmieści. Nie mam pewności jednak, czy taki samochód jest w ofercie elektryków. No chyba, że masz kartę dużej rodziny i potrzebujesz dodatkowe auto.

Jak otrzymać dofinansowanie?

Dofinansowanie dla nabywców indywidualnych będzie przyznawane na zasadzie refundacji części poniesionych kosztów zakupu auta. Aby ją uzyskać, wystarczy przedstawić fakturę zakupu i przejść kilka prostych kroków w formularzu online.

Osoba ubiegająca się o dofinansowanie, którą będzie mógł być docelowo również dealer działający w imieniu kupującego, musi zarejestrować pojazd na terytorium RP, ubezpieczyć go i zobowiązać się, że nie pozbędzie się nowo nabytego elektryka przez dwa lata od uzyskania dotacji.

Dopłaty dla firm

Pozostałe 400 mln zł z puli z 500 mln zł programu, przeznaczone będzie na dopłaty do leasingu dla firm. Nabór dla przedsiębiorców również ma zostać uruchomiony jeszcze w lipcu. Zobaczymy jak będzie. To jest szansa aby elektryki trochę też staniały.

Gdzie ładować elektryka?

Kupiłem elektryka i zmieniam swoje przyzwyczajenia.

Każdy samochód jest w stanie pokonać jakąś odległość bez względu na sposób zasilania. O ile silniki spalinowe, gdy kończy się paliwo stosunkowo łatwo obsługiwać, to w przypadku elektryka będziesz musiał zmienić podejście do „tankowania”.

Po pierwsze stacji ładowania nie jest w Polsce tak wiele, po drugie trzeba będzie lepiej planować podróż. Do naładowania elektryka potrzeba też kilku godzin postoju no i ładowarki.

Dla osób poruszających się na krótkich, miejskich dystansach będzie łatwiej gdyż punktów ładowania jest więcej. Jadąc w trasę trzeba myśleć na zapas, dobrze zaplanować trasę i korzystać z aplikacji na telefon aby wjechać pod ładowarkę w odpowiednim momencie.

Aplikacje do wyszukiwania ładowarek

Wybrana aplikacja powinna pokazać przede wszystkim dostępność stacji,

Rodzaj wtyczki: CCS (50 kW), CHAdeMO (50 kW), Type2 (43 kW).

Godziny otwarcia: np. 24/7

Jak dokonać opłaty: np. zgodnie z taryfą GreenWay Polska,

Przykładowe ceny z ładowarek GO+auto w Krakowie: DC:1,60 PLN/kWh, AC:1,15 PLN/kWh. Wg cennika operatora

Dodatkowe informacje: Do uruchomienia potrzebna karta GreenWay Polska lub konto na portalu internetowym/aplikacja

Podczas podróży możemy skorzystać z ładowarek przy centrach handlowych i stacjach paliw np. Orlen charge

Mapę stacji ładowania znajdziesz tutaj: https://napradzie.pl/aktualna-mapa-stacji-ladowania-ladowarek-w-polsce/

Leave a Comment

Scroll to Top