Jaki wpływ ma temperatura na pracę opon samochodowych?

Dziś mamy niedzielę 16 lipca 2023r. zasłonięty żaluzjami chronię się przed upałem i piszę ten tekst.

Zerkam na termometr – jest 33,6 stopnia w cieniu- uff jak gorąco.

W sezonie wakacyjnym, charakteryzującym się wysokimi temperaturami, opony nabierają szczególnego znaczenia, zwłaszcza że ich temperatura – nawet podczas normalnej eksploatacji – osiąga nierzadko ponad ok. 80°C.

Zakaz użytkowania zimówek latem

Jeśli jakimś cudem dojeżdżasz zimówki – to właśnie dla Ciebie jest ten wpis. Zdecydowanie odradzamy tego typu zachowania.

W zimowych warunkach opony mają niewielkie szanse na rozgrzanie się do temperatury przekraczającej 30 stopni Celsjusza.

Zupełnie inaczej jest latem, kiedy ich temperatura – na skutek codziennej eksploatacji – z łatwością może przekroczyć 65°C.

Taka jest normalna temperatura pracy prawidłowo eksploatowanych opon przy prędkości ok. 120 km/h.

Latem, kiedy temperatura jest wyższa, opony zimowe szybciej się zużywają i są mniej bezpieczne. Opony zimowe mogą powodować utratę przyczepności na suchej nawierzchni, co może zwiększyć ryzyko wypadku.

Czy ciśnienie ma wpływ na temperaturę opon?

Niedopompowana opona w strefie styku bieżnika z bokiem opony osiąga ponad 100°C – ponieważ nadmiernie nagrzewają się warstwy wewnętrzne przy braku odpowiedniej sztywności< jakie zapewnia powietrze w kole.

Wystrzał opony

Wystrzał opony to śmiertelnie niebezpieczne zjawisko, które może powstać na skutek zaniżonego ciśnienia lub przeciążenia opony.

Im dłuższa trasa w takich warunkach, tym łatwiej zbliżyć się do granicznych 125°C – przy których oddzielają się warstwy gumy od metalowego opasania, powodując krytyczne osłabienie opon i ich eksplozję.

Skoro ogumienie to jedyny punkt styku pojazdu z drogą, którego powierzchnia na dodatek nie przekracza połowy powierzchni kartki w formacie A4, toteż od ich stanu i jakości zależy to, czy samochód wyhamuje w awaryjnej sytuacji

Latem użytkujemy dedykowane ogumienie – jazda na oponach zimowych latem jest niebezpieczna i nieekonomiczna.

Badania techniczne oraz testy dziennikarskie dowodzą, że w zależności od temperatur oraz stylu jazdy zużycie paliwa w przypadku opon zimowych używanych latem może być większe o nawet 20-30%, a droga hamowania dłuższa o 8-9 metrów i to tylko z prędkości 85 km/h!

Jeśli mieszkasz w rejonie, gdzie temperatura spada poniżej 7 stopni Celsjusza, to warto zaopatrzyć się w opony zimowe. Jednak jeśli temperatura latem jest zwykle powyżej 7 stopni Celsjusza, to nie ma potrzeby jeździć na oponach zimowych.

Opony letnie zapewniają lepszą przyczepność na suchej i mokrej nawierzchni, a także są bardziej ekonomiczne w eksploatacji. Jeśli mieszkasz w rejonie, gdzie temperatura jest zwykle powyżej 7 stopni Celsjusza, to warto zaopatrzyć się w opony letnie.

Leave a Comment

Scroll to Top