#39 Dlaczego warto kontrolować ciśnienie w kołach?
Wielokrotnie brałem udział w akcjach kontroli ciśnienia w kołach na kilku stacjach Statoil w Polsce.
Kraków, Rzeszów, Lublin to miasta w których osobiście obsługiwałem akcję.
Poniżej znajdziesz jeden z wywiadów i garść ciekawych informacji dlaczego prawidłowe ciśnienie w kołach jest takie ważne?
W ubiegłym roku podczas Tygodnia Dobrego Ciśnienia w województwie małopolskim przebadano 231 samochodów, z czego 13 proc. miało bardzo niebezpieczny poziom ciśnienia w oponach (do 1 bara niedoboru ciśnienia). Tylko 29 proc. pojazdów miało prawidłowy poziom ciśnienia, natomiast 1 proc. samochodów miało opony za bardzo napompowane.
Nieprawidłowy poziom ciśnienia w oponach powoduje zmniejszenie przyczepności, wydłużenie drogi hamowania i zwiększa ryzyko eksplozji opony. Problem wynika z nieprawidłowego rozłożenia nacisku osi pojazdu na podłoże oraz zmiany powierzchni styku opony z nawierzchnią. Ponadto, gdy w oponie jest niewystarczająca ilość powietrza, rosną również opory toczenia, przez co spalamy więcej paliwa.
Poniżej fragment wywiadu jaki miałem przyjemność odbyć z redaktorem:
Aleksander Glowania: Dlaczego regularne sprawdzanie ciśnienia jest tak ważne?
Arkadiusz Salwach: Przede wszystkim ma to bardzo duży wpływ na bezpieczeństwo. W ubiegłym roku na 9 tysięcy sprawdzonych samochodów, aż 71 proc. z nich miało za niskie ciśnienie! Druga sprawa to zużycie opon. Jeżeli mamy zaniżone ciśnienie, to opona zużywa się dużo szybciej. Trzeci problem, to nieprawidłowe zachowanie się samochodu np. podczas hamowania, przyspieszania, jazdy po zakrętach czy autostradach. Pamiętajmy, że ciśnienie zaniżone o 0,5 bara, które nie jest odczuwalne dla kierowcy, powoduje, że opona, która przeciętnie nagrzewa się do 80 st. Celsjusza, jest w stanie nagrzać się do stopni 90 albo i więcej. Stąd też przy wysokich prędkościach może nastąpić wystrzał.
Jak i kiedy sprawdzać ciśnienie opon w naszym samochodzie?Przede wszystkim ciśnienie sprawdzamy zawsze na zimnych oponach! Nigdy nie dopompowujemy powietrza na ciepłych oponach, nawet po przejechaniu 3 kilometrów. Musimy wtedy odczekać około godziny, aby opony się ochłodziły. Ciśnienie sprawdzamy przed każdą dłuższą wyprawą, a już na pewno, gdy wyjeżdżamy z rodziną na wakacje, bo przecież chodzi o bezpieczeństwo.
Kilka dni temu zima dała o sobie niespodziewanie znać. Kiedy najlepiej zmienić opony na zimowe?W tym roku rzeczywiście zima przyszła wcześniej, ale opony zmieniamy nie wtedy, kiedy spadnie już pierwszy śnieg, bo po pierwsze, są ogromne kolejki w serwisach, po drugie – jazda na oponach letnich jest niebezpieczna. Opony na zimowe warto zmienić, gdy średnia temperatura dobowa spada poniżej 7 stopni Celsjusza.
próba