#37 Ile kosztuje naładowanie elektryka?

Samochody elektryczne- ile kosztuje „tankowanie”?

O dopłatach do elektryków już pisałem na blogu w odcinku #27, najwidoczniej rząd ma teraz inne problemy na głowie, bo dopłaty jednak nie weszły w życie.
Ale jak już kupisz takie auto, to trzeba będzie je dosyć często ładować i to nie za darmo. Np Porsche Taycan ”spala” na 100 km/ 34kWh.

Jaki jest koszt naładowania? To zależy od sprzedawcy.
Dotąd wiele stacji ładowania było darmowych tak jak w większości biznesów, na przyciągnięcie do siebie klienta jest coś gratis, ale to się kończy wraz ze wzrostem popytu, ot takie prawo rynku.
Spójrzcie na grafikę przygotowaną przez portal WysokieNapiecie.pl:Poniżej znajdziesz info u kogo, gdzie i za ile możesz „tankować” elektryka, nie wszystkie cenniki są już dostępne, poniżej kilka przykładów:
1. Tauron. 30.12.2019 uruchomił płatność w swoich punktach na Górnym Śląsku, 1,60 zł/kWh, a za szybkie ładowanie 2,21 zł/kWh. Jak podaje portal WysokieNapiecie.pl. Dodatkowo do „tankowania” potrzebna jest aplikacja „eMAP od Taurona”. 
2. Innogy w Warszawie.
3. PGE jest w fazie testów.
4. Orlen
5. Lotos 24 złote za ładowanie, które zamierza pobierać Lotos jest stawką relatywnie niską.”Jeśli przyjmiemy, że na cykl ładowania przypada średnio 20 kWh energii, to u wiodącego operatora ładowarek w Polsce kierowca, zgodnie z cennikiem, zapłaci 44 zł.
6. Ionity – europejski dostawca załozony m.in przez BMW, Ford, Mercedes-Benz i Grupę
Volkswagena, tu cena za 1 kWh = 3,5 zł, zatem za przejechanie 100 km zapłacimy 100 zł, przy założeniu,że korzystamy z superszybkiego ładowania.
7. GreenWay- cennik na ich stronie- https://greenwaypolska.pl/elektryczni-kierowcy/

Jak będą nowe informacje, napiszę, swoją drogą może u nas w serwisie powinna być taka, co o tym myślisz?


Leave a Comment

Scroll to Top