#3 Po co wymieniać wentyle i co to takiego system TPMS?

Po co wymieniać wentyle i co to takiego system TPMS?
Czy wymieniać wentyle?🚗
Zdecydowanie taaak.
To temat/pytanie który wraca ciągle, więc poświęcę wentylom kilka zdań .
Po co w ogóle wymieniać wentyle?🚗
1. Oszczędność:
Sprawdź wentyle po to aby uniknąć dodatkowych kosztów np. zniszczenia opony, chodzi tutaj o szczelność wentyla, guma się starzeje
2. Bezpieczeństwo
Przykład: Kolega dosłownie przed chwilą zdiagnozował usterkę zaworu w kole podczas rutynowej kontroli ciśnienia w naszym samochodzie służbowym. Nastąpiła szybka wymiana zaworu za jedyne 5 zł i serwisant uratował go od niepotrzebnych wydatków i stresu z potencjalnym kapciem- dodam,że w tym samochodzie nie ma TPMS. Koszt wymiany 4 wentyli to naprawdę niewiele.
TPMS – pamietaj!!!
Jeśli Twój samochód jest wyposażony w bezpośredni układ kontroli ciśnienia TPMS, tez ma elementy gumowe w zaworze, zwróć na to uwagę przy sezonowej wymianie opon/kół i koniecznie zapytaj o to  swojego mechanika.
Jeśli Twój pojazd ma standardowe wentyle, pamiętaj ,że je też należy wymienić.
Podczas sezonowej wymiany opon serwis powinien zwrócić uwagę na ewentualne uszkodzenia opon i koniecznie wymienić wentyle lub dedykowane zestawy naprawcze do czujników TPMS.
Guma w wentylu podlega  naturalnemu starzeniu więc za około 5 zł/sztuka nie warto ryzykować utraty ciśnienia i zniszczenia opony za kilkaset złotych.
Kiedy zmieniać wentyle?
Stara szkoła mówi o wymianie raz do roku oraz zawsze przy wymianie starych opon na nowe, praktyka pokazuje, że jest z tym różnie.
Jak programować czujniki TPMS?

Zapytaj o to w swoim serwisie, lepiej zostawić to specjalistom, potrzebne jest do tego specjalne urządzenie programator-tester. Lepsze urządzenia sprawdzą też, czy bateria w Twoim kluczyku jest jeszcze sprawna.
Poniżej na zdjęciach profesjonalny programator/tester i zestawy zaworów do czujników TPMS.

Leave a Comment

Scroll to Top